سنگ تراورتن تنه درختی
 
 سنگ تراورتن تنه درختی آذر شهر
 سنگ تراورتن گردوئی آذر شهر بی موج
   

سنگ تراورتن تنه درختی قهوه ای رنگ است  ظاهری شبیه به پوست درختان دارد به همین دلیل به آن تنه درختی نیز می گویند.
معادن سنگ تراورتن تنه درختی   در نزدیکی شهرستان آذرشهر در استان آذربایجان شرقی قرار دارد؛ این شهرستان دارای معادن بسیار زیادی انواع تراورتن با رنگ های قرمز، لیمویی، دودی و تنه درختی می باشد.
در فرآوری این سنگ از ماستیک رنگ زمینه اصلی، جهت پرکردن منافذ سطح رویی سنگ استفاده می شود. تراورتن تنه در ختی موج دار آذرشهردر زمره تراورتن های پر کاربرد قرار دارد زیرا، قابل تلفیق با اکثر سنگ های دیگر می باشد . از کاربردهای  این نوع تراورتن میتوان استفاده در دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان و پله نام برد.

اکثر سنگ های تراورتن، موج دار می باشند؛ برای داشتن محصول موج دار، برش به صورت عمود بر موج انجام می شود و برای داشتن محصول بدون موج، برش در جهت موج سنگ انجام می شود. در تراورتن های موج دار، خطوط و هاله هایی در سطح سنگ دیده می شود؛ در بعضی از سنگ ها این موج ها به صورت سوراخ و در برخی دیگر به صورت نقش در آمده است که امکان تیره و باز شدن این خطوط و نقش ها وجود دارد. هرچه رنگ این موج ها از رنگ زمینه اصلی تیره تر باشد، رنگ سنگ پر رنگ تر به نظر می رسد. تراورتن های تنه درختی سوراخ کمتری نسبت به بقیه تراورتن ها دارد . .

 
طراحی سایت : پیام گستر