سنگ مرمر عسلی

  معادن این مرمر در استان خراسان شمالی در نزدیکی شهر بجنورد واقع شده است. استان خراسان دارای معادن بسیار زیبای مرمر است. سنگ مرمر ازجمله سنگ های دگرگونی شده است. این محصول از دگرگونی آهک به وجود می آید. آهک بر اثر حرارت و فشار بالای موجود در لایه های زیرین زمین، به مرور زمان به مرمر تبدیل می شود. کلسیت و کربنات کلسیم از مواد اصلی کانی های تشکیل دهنده مرمر می باشند. وجود ناخالصی ها و املاحی مانند آلومنیوم، منیزیم، آهن و.... در سنگ باعث تنوع و وجود رگه ها و نقش ها و رنگ های مختلف در سنگ مرمر می شوند. ایتالیا به عنوان بزرگترین تولید کننده سنگ مرمر در جهان شناخته شده است و بهترین و زیباترین مرمر های جهان در این کشور با پیشرفته ترین تکتولوژی های فراوری تولید و عرضه می گردد. رنگ این محصول پرتقالی و عسلی است و از آن جا که به صورت بی موج فراوری می شود، موج های آن باز شده و به صورت هاله هایی نمایان می شوند.

  از سنگ مرمر در صنعت مجسمه سازی، کارهای تزیینی و دکوراسیون استفاده می شود. بسیاری از هنرمندان برجسته دنیا مانند میکل آنژ و داوینچی برای آفرینش آثار خود از این سنگ استفاده نموده اند.

یکی از ویژگی های سنگ مرمر عبور دادن نور است. به دلیل این ویژگی، از این سنگ برای موارد تزئینی مختلف استفاده می شود به این صورت که رشته نور هایی به صورت ال ای دی و یا مخفی از پشت سنگ عبور داده می شود که پس از تابش نور توسط آن ها، تمام حباب ها و رگه ها ونقش های سنگ مانند یک تابلو نمایان می شود. از سنگ مرمر در اماکن مذهبی نیز استفاده می شود.

 فراوری این سنگ به تبحر و تجربه کافی نیاز دارد. سنگ مرمر چه در استخراج و چه در فراوری بسیار حساس بوده و نیاز به دقت فراوان دارد.


 

طراحی سایت : پیام گستر